Holinky nebo hodinky ?

3. ledna 2015 v 17:43 | Dašia
Holinky nebo hodinky? Obojí se natahuje. A přesto je mezi nimi propastný rozdíl. To první se natahuje na zpocené nohy. U druhého se natahuje někde v hloubi uložený strojek pohánějící časoměřič kupředu od vteřiny ke vteřině.K vytvoření propastného rozdílu stačí jediné písmenko. Jediná, zdánlivá drobnost.
A to se ani obě zmíněná písmenka svým vzhledem nijak dramaticky neodlišují. Obě mají vysokou kolmou linii. Jen "d" má dole malé bříško. A to nenápadné malé bříško přilepené k písmenu "l" těžké gumáky do hnoje bleskově promění v kouzelný přístroj, který dokáže spoutat nekonečno a nakrájet ho na maličké plošky.

Ze hry základních tvarů - čtverec, obdélník, trojúhelník, kruh, vlnovka - a jejich všelijakých kombinací vychází dávné čínské umění Feng Shui. Zabývá se vztahy mezi jednotlivými tvary a hledá jejich harmonické rozmístění v prostoru. Fengshuista se snaží, aby tvary spojily své rozdílné síly a přispěly k vytvoření závěrečného obrazu. Jakého obrazu? To už záleží na tom, kdo a k jakému účelu obraz vytváří. Jestli touží po výbušné a tříštivé extravaganci nebo naopak po harmonii a klidu.

Malá změna tvaru. A najednou z "l" je "d" a z jednoho slova jiné slovo a za každým z těch slov zcela jiný předmět, jiný příběh, jiný život….Rozvírající se nůžky. Na počátku dvě skoro stejné kovové linie ostří těsně u sebe - dvě skoro stejná slova. Na konci špice kovových linií míří na zcela jiné strany - dva zcela jiné příběhy.
První příběh bude psát farmář chovající dobytek nebo čistič kanálů, člověk pohybující se v bahně. Druhý příběh bude psát dávný učenec, který hledal hmotné vyjádření času, ovládal mechaniku, matematiku, práci s kovem a další umění.

Malá změna tvarů či jejich přeskupení - a z chaosu je řád a harmonie, z otravného nepořádku je krásná harmonie. Nebo naopak.
Někdy k vytvoření něčeho nového, nádherného, stačí zdánlivá drobnost. Ke zničení něčeho krásného stačí občas taky hodně málo. Třeba rozbití hmoty tak titěrné jako je atom.

Malé bříško přilepené ke kolmé linii. Stačí to bříško zrcadlově obrátit a z "d" je "b", z hodinek jsou hobinky a nic najednou nedává smysl.
Ano, písmeno "b" existuje a je ho v abecedě potřeba, ale v kombinaci s dalšími písmeny ve zmíněném slově prostě nedává smysl. Místo, aby malé bříško přilepené ke kolmé linii povýšilo holinky na hodinky, když se přilepí na opačnou stranu, zničí i ty původní holinky.

Nenápadná drobnost v interiéru může krásně proměnit celý byt - a podobně jako rozvírající se nůžky - i dát nový směr životu. Ale taky, když je ta drobnost špatně vybraná, umístěná nebo jen "otočená na opačnou stranu", může všechno dosavadní zničit a pohřbít.

Holinky nebo hodinky? Farmářovi by hodinky na ruce, když potřebuje ochránit bosé nohy, nebyly k ničemu. Učenému vynálezci zase při jeho bádáních gumáky na nohou taky moc nepomohou. Každý si vybere to, co je mu bližší, to co je pro něho v dané situaci potřebnější.

Předměty a jejich uspořádání v interiéru by měly sloužit našim potřebám, naší životní cestě. Zařízení pokoje, bytu, domu pro každého bude jiné. Stejně originální jako je on sám, jaké jsou jeho životní postoje, názory, to po čem touží, čeho by chtěl dosáhnout.
To, jak si kdo upraví svůj domov, pracoviště a pod., mu může v jeho životní cestě pomáhat nebo mu ji naopak ztěžovat. Jako holinky nebo hodinky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama